Obchodní právo | Společníci stále častěji uzavírají kromě společenské smlouvy tzv. společnickou dohodu, potažmo akcionářskou dohodu. V takové dohodě blíže upravují svá práva a povinnosti a stanovují podmínky, jak budou v případě jejich naplnění v budoucnu postupovat.
Typickou situací upravenou v uzavírané dohodě může být kupř. právo opce na odkup podílu jiného společníka, dojde-li ke splnění předem stanovené podmínky, nebo naopak právo prodeje svého podílu jinému ze společníků.
V Shareholder’s agreement dále mohou být blíže nastaveny způsoby, jak předcházet sporům, stanoveny postupy pro jejich řešení, či nastíněny kroky pro případ likvidace společnosti.
Výhodou společnické dohody je fakt, že není oproti společenské smlouvě (zakladatelské listině) zveřejněna v obchodním rejstříku.
Společníci často nechtějí, aby bližší úprava jejich vztahů, zejména pak ekonomického a finančního charakteru, byla veřejně dostupná. Shareholder’s agreement mnohdy obsahuje velmi důvěrné informace, přičemž může stanovit i další kroky pro rozvoj podnikání,
Shareholder’s agreement je rovněž často využívána v případě vstupu investora do start-up, jelikož investor vnáší do start-upu svůj kapitál za účelem jeho zhodnocení. Za svůj vnos chce mít v budoucnu možnost získat větší podíl na společnosti, více hlasovacích práv, nebo za předem stanovených podmínek prodat svůj podíl třetí osobě.
Smluvní strany společnické dohody by však měly pamatovat na to, že se jedná o dohodu uzavíranou vedle společenské smlouvy výslovně upravené zákonem, a společnická smlouva by měla práva společníků spíše rozvádět či doplňovat. V opačném případě může nastat spor, jak kupř. u změny společenské smlouvy postupovat, pokud by schválení změny za podmínek stanovených zákonem mohlo znamenat rozpor s obsahem Shareholder’s agreement,.
Potřebujete-li právní službu v oblasti obchodního práva nebo práva obchodních společností, rád Vám pomůžu.
# Advokát se specializací na startup, smlouvy a obchodní právo | Zlín, Praha, online.