Obchodní právo | Obzvlášť v nedávné době koronavirové krize a následující krize spojené s válkou na Ukrajině se stále více začalo uplatňovat ustanovení upravující podstatnou změnu okolností a dopad na obsah uzavřené smlouvy.
Podstatná změna okolností je blíže upravena v § 1764 a násl. občanského zákoníku. Předmětná ustanovení pamatují na případ, kdy není za určitých okolností spravedlivé po jedné či druhé smluvní straně požadovat, aby dostála obsahu svého závazku z důvodu založené nerovnosti v plnění stran pro okolnosti vzniklé po uzavření smlouvy.
Smluvní strana se může v případě naplnění zákonem stanovených podmínek domáhat obnovení jednání o uzavřené smlouvě, a pokud druhá smluvní strana nesouhlasí, může se obrátit na soud.
V jednom z nedávných soudních rozhodnutí (viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 1. 2. 2023, sp. zn. 28 Cdo 2989/2022) bylo přitom konstatováno, co se takovou podstatnou změnou okolností rozumí. Vyjmenovat lze například
- působení přírodních sil,
- vliv nemoci,
- zdravotní poškození či úmrtí,
- selhání techniky
- škodní události způsobené třetí osobou
- změna legislativy,
- změna společenských či politických poměrů, nebo
- změna obecných poměrů hospodářských a ekonomických (výrazné zvýšení míry inflace, narušení dodavatelsko – odběratelských vztahů apod.)
Potřebujete-li právní službu týkající se změny uzavřené smlouvy o dílo, rád Vám pomůžu.
# Advokát se specializací na obchodní právo a smlouvy | Praha, Zlín, Uherské Hradiště