Stavební právo | Dojde-li stavebnou či sousedem k zásahu do soukromí jiného vlastníka, lze se domáhat ochrany v rámci občanského právo.
Dotčený vlastník má však právo se domáhat ochrany soukromí již v průběhu stavebního řízení a uplatnit své námitky proti stavebnímu záměru.
Přestože bude vždy na stavebním úřadu, zdali posoudí dopad do soukromí dotčené osoby jako nepřiměřený, již v tomto ohledu existuje několik rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
V jednom ze svých rozhodnutí přitom Nejvyšší správní soud konstatoval, že „Požadavek žalobkyně, aby vlastník sousední nemovitosti odstranil (§ 129 odst. 3 stavebního zákona z roku 2006) stavební úpravy (zde terasu), jež umožňují ve vysoké míře zasahovat do dlouhodobě zavedené úrovně soukromí v daném místě, je oprávněný bez ohledu na to, zda došlo ke konkrétním zásahům do práva žalobkyně na soukromí, či nikoliv. Rozhodující je skutečnost, že stavba terasy svým vysokým potenciálem způsobovat zásahy nad míru přiměřenou poměrům narušila zavedený a žalobkyní legitimně očekávaný rozsah soukromí (…)“ (viz rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 7. 2013, spis. zn. 4 As 97/2013-40).
Potřebujete právní službu v oblasti stavebního práva nebo zastoupit ve stavebním řízení? Rád Vám pomůžu.
# Právní kancelář se specializací na stavební právo | Praha, Zlín, online.