Uvažujete-li o dělení pozemku, nevyhnete se před zápisem nově vznikajících parcel do katastru nemovitostí návštěvě stavebního úřadu.
Rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků je totiž jedním z druhu územních rozhodnutí vyjmenovaných v § 77 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
Přestože stavební zákon umožňuje i rychlejší proces pro povolení takového dělení, a to postupem dle § 82 odst. 3 stavebního zákona, i tehdy je povinen zkoumat právním předpisem stanovené podmínky pro povolení dělení pozemku.
Jednou z podmínek je mj. zajištění přístupu nově rozdělených pozemků na veřejně přístupnou pozemní komunikaci, jak je stanoveno v § 12 odst. 1 písm. b) a odst. 3 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování a stavebního řádu.
Obdobná úprava je pak stanovena i v § 20 odst. 3 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, dle kterého platí, že „Pozemek se vždy vymezuje tak, aby svými vlastnostmi, zejména velikostí, polohou, plošným a prostorovým uspořádáním, umožňoval využití pro navrhovaný účel a byl dopravně napojen na veřejně přístupnou pozemní komunikaci.“
Nejvyšší správní soud stanovenou podmínku pro umožnění dělení pozemků opakovaně potvrdil, když v rozsudku ze dne 27. 9. 2017, č. j. 1 As 166/2016-38 mj. konstatoval, že napojení pozemku na veřejně přístupnou komunikaci musí být bezprostřední.
Pokud tak chcete rozdělit váš pozemek na vícero parcel, je třeba vzít v potaz shora uvedené předpoklady, aby byl váš záměr úspěšný.