Nemovitosti | Dochází zateplením domu či stavbou balkonu k přesahu na pozemek souseda? Dle Nejvyššího soudu se sice může jednat z pohledu občanského práva o neoprávněnou stavbu, avšak za určitých okolností je vlastník dotčeného pozemku povinen tento zásah do jeho vlastnického práva snášet.
Judikatura byla dlouhodobě konstantní v tom, že „zasahovat částmi stavby (např. zateplením zdí, balkony apod.) do prostoru nad sousedním pozemkem bez právního důvodu není přípustné)“ (viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 19. 12. 2011, spis. zn. 22 Cdo 1000/2010).
S nabytím účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů, došlo však k přijetí i ustanovení § 1023 odst. 1, dle kterého platí, že „Vlastník pozemku musí snášet užívání prostoru nad pozemkem nebo pod pozemkem, je-li pro to důležitý důvod a děje-li se to takovým způsobem, že vlastník nemůže mít rozumný důvod tomu bránit.“
Za použití citovaného ustanovení pak opřel Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí následující závěr „§ 1023 o. z. může dopadat na do prostoru vyčnívající balkony či okna ze staveb postavených na sousedním pozemku. I když zřizovat části stavby (např. zateplení zdi, balkony apod.) zasahující do prostoru nad sousedním pozemkem bez právního důvodu není přípustné, neboť pak jde o neoprávněný zásah do vlastnického práva vlastníka pozemku, je toto výchozí pravidlo modifikováno právě ustanovením § 1023 odst. 1 o. z.“ (viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 20. 10. 2021, sp. zn. 22 Cdo 94/2021).
Osobně se však domnívám, že stavba postavená bez oprávnění na pozemku souseda by neměla požívat ochrany tehdy, pokud stavebník nejednal v dobré víře, obdobně jako tomu je v případě nabytí zastavěné části cizího pozemku na základě přestavku.
Potřebujete-li právní službu týkající se stavebního práva či práva nemovitostí, rád Vám pomůžu.
# Advokát se specializací na nemovitosti, stavební právo a občanské právo | Zlín, Praha, online.