Autorské právo | Líbí se vám dům souseda a rádi byste měli rovněž takový? Pozor na to, abyste jeho stavbou neporušili autorská práva k němu.
Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon) ve svém § 2 klade na autorskoprávně chráněné dílo požadavek, aby bylo jednak výsledkem tvůrčí činnosti autora, a jednak vyjádřeno v objektivně vnímatelné podobě. Takové ochrany požívá i dílo architektonické či urabnistické.
Samotné stavbě přitom zpravidla předchází architektonická studie či projekt, které jsou rovněž chráněny ve smyslu § 2 odst. 1 autorského zákona.
Stavba jako taková je pak považována ve smyslu autorského zákona za tzv. rozmnoženinu, na kterou se vztahují majetková práva autora. Dle § 13 odst. 2 autorského zákona totiž platí, že „Dílo se rozmnožuje zejména ve formě rozmnoženiny tiskové, fotografické, zvukové, obrazové nebo zvukově obrazové, stavbou architektonického díla nebo ve formě jiné trojrozměrné rozmnoženiny anebo ve formě elektronické zahrnující vyjádření analogové i digitální.“
Pokud se vám tak líbí architektonické zpracování rodinného domu, pamatujte, že bez souhlasu toho, kdo takový dům navrhl, se můžete dopustit zásahu do jeho majetkových práv. Závěrem lze podotknout, že architektonickým dílem se nemusí rozumět pouze stavba, nýbrž třeba i okrasná zahrada či zpracování interiéru bytu.
Potřebujete-li právní službu týkající se oblasti autorské právo a stavební právo, rád Vám pomůžu.
# Advokát se specializací na autorské a stavební právo | Zlín, Praha, online.