Stavební právo | Pro zajištění povinnosti smluvní strany jsou ve smlouvě o dílo nejčastěji užívány smluvní pokuty. Smluvní pokutou je zpravidla na jedné straně zajišťována povinnost zhotovitele provést dílo řádně a včas, a na druhé straně povinnost objednatele řádně a včas zaplatit zhotoviteli cenu díla.
Dle § 2604 ObčZ se provedením díla rozumí jeho dokončení a předání.
Objednatel by měl být důsledný co do slovního vyjádření, jaká povinnost je smluvní pokutou zajišťována, a v jakém termínu má být taková povinnost splněna. V opačném případě nelze vyloučit, že bude takové ujednání považováno za neurčité, tj. zdánlivé ve smyslu § 553 ObčZ, nevyvolávající žádné právní následky.
Jedním takovým případem se v nedávné době zabýval i Nejvyšší soud ve věci, kdy si smluvní strany sjednaly smluvní pokutu pro případ, že dílo nebude zhotovitelem předáno včas, aniž by si sjednaly termín pro předání díla – termín byl sjednán mezi smluvními stranami pouze pro dokončení díla.
Nejvyšší soud konstatoval následující: „(…) smluvní pokuta byla sjednána neurčitě, jestliže její zaplacení strany vázaly na prodlení zhotovitele se splněním povinnosti do určité doby předat dílo, ačkoli ve smlouvě – na rozdíl od dokončení – nesjednaly povinnosti předání díla v určitém termínu.“ (viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 23. 6. 2020, sp. zn. 33 Cdo 99/2020).
Aby tak bylo ujednání o smluvní pokutě určité, je třeba konkrétně stanovit, zda je smluvní pokutou zajišťována povinnost zhotovitele dílo dokončit, předat, či provést (dokončit a předat), a do jakého termínu.
Potřebujete-li právní službu týkající se smluvní pokuty ve smlouvě o dílo, rád Vám pomůžu.
# Advokát se specializací na smlouvu o dílo a stavební právo | Zlín, Praha, online.