Start-up | Pokud zakládáte obchodní společnost, můžete si ve společenské smlouvě upravit, že každý ze společníků bude vlastnit více podílů. Společníci se přitom mohou dohodnout, že ne s každým podílem budou spojena všechna práva vyplývající ze zákona.
Zákon o obchodních korporacích totiž v ust. § 146 odst. 1 písm. d) výslovně předvídá více druhů podílu s možnou úpravou rozsahu práv a povinností.
Zmínit lze kupříkladu podíl bez práva podílu na zisku nebo podíl bez hlasovacích práv.
Naopak i v případě, že společníkovi zůstane zachováno právo na podílu na zisku, může být společenskou smlouvou upraveno, za jakých podmínek toto vzniká.
Lze si představit, že společníkovi vznikne vždy právo na pevný podíl na zisku za předem daných podmínek, nebo naopak po určitou dobu od vzniku společnosti mu toto právo vůbec nenáleží.
Zejména v případě, kdy do start-up vstupuje investor, tento často požaduje, aby po určitou dobu nebyly podíly na zisku společníkům vypláceny.
Pakliže společníci nechtějí ve společenské smlouvě upravovat bližší nakládání s právy pojicími se k podílu, jako určitá alternativa se nabízí uzavřít vedle společenské smlouvy i tzv. Shareholders‘ Agreement (SHA). Cílem bývá především fakt, že SHA nepodléhá zveřejnění ve sbírce listin.
Společníci však musí pamatovat na to, že vlastnění více druhů podílu je možné pouze na základě výslovné úpravy ve společenské smlouvě.
Potřebujete-li právní službu v oblasti obchodního práva či start-up, rád Vám pomůžu.
# Advokátní kancelář se specializací na obchodní právo a start-up | Praha, Zlín, online.