Právo nemovitosti | Byla Vám způsobena při provádění prací škoda na nemovitosti? Nejvyšší soud se v jednom z nedávných rozhodnutí touto otázkou blíže zabýval.
Předmětné rozhodnutí je přitom zajímavé nejen z pohledu kvalifikace odpovědnosti za způsobenou škodu na nemovitosti, nýbrž i z pohledu definice nemovité věci jako takové.
Kdo, byť oprávněně provádí nebo zajišťuje práce, jimiž se jinému působí škoda na nemovité věci, nebo jimiž se držba nemovité věci znemožní nebo podstatně ztíží, nahradí škodu z toho vzniklou.
§ 2926 ObčZ
Nejvyšší soud potvrdil recentní judikaturu, že odpovědnost osoby za škodu způsobenou na nemovité věci při provádění prací je absolutní bez možnosti liberace (viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27. 2. 2023, spis. zn. 25 Cdo 627/2022).
Neboli, při posouzení odpovědnosti za vzniklou škodu je nepodstatné, do jaké míry osoba provádějící práce kupř. naplnila požadavky prevenční povinnosti.
Jak bylo nastíněno výše, citované rozhodnutí však současně vykládá definiční pojetí nemovité věci uvedené v zákoně jakožto věci, kterou nelze přenést z místa na místo bez porušení její podstaty.
Nejvyšší soud judikoval, že uvedenou podmínkou se rozumí přenesení „bez náročnějších technických opatření“, neboť s ohledem na technický pokrok je možné přenést kupř. i elektronická vedení apod.
Potřebujete-li právní službu v oblasti nemovitostí, smlouvy o dílo či stavebního práva, rád Vám pomůžu.
# Právník se specializací na nemovitosti a stavební právo | Praha, Zlín, Uherské Hradiště.