Obchodní právo | Podstatou smlouvy o smlouvě budoucí je závazek smluvních stran uzavřít v budoucnu smlouvu, jejíž základní podmínky a obsah jsou ujednány alespoň obecným způsobem.
Jinými slovy, smluvní strany odkládají uzavření samotné tzv. realizační smlouvy na později, avšak jejím uzavřením v budoucnu jsou smluvně vázány.
V praxi se někdy vyskytují případy, kdy k uzavření budoucí smlouvy z důvodu na jedné straně nedojde. Právo na tyto situace pamatuje a je možné se domáhat uzavření realizační smlouvy soudní cestou tzv. žalobou na nahrazení projevu vůle. Tento postup však s sebou přináší přinejmenším zdlouhavé a často nákladné řešení, obzvlášť za předpokladu, kdy smlouva o smlouvě budoucí není řádně koncipována.
Nejvyšší soud se ovšem v jednom z nedávných rozhodnutí zabýval zajímavou otázkou, jestli by bylo možné ve smlouvě o smlouvě budoucí o převodu družstevního podílu ujednat podmínku, pokud v určité lhůtě nedojde k uzavření realizační smlouvy (budoucí smlouvy), pak dochází k převodu podílu na základě závazku založeného smlouvou o smlouvě budoucí.
V kontextu uvedeného rozhodnutí by se tak smluvní strany mohly případnému soudnímu řízení vyhnout, neboť by k předvídaným účinkům došlo již na základě smlouvy o smlouvě budoucí, pakliže by k budoucí smlouvě nepřistoupily.
Dle závěrů Nejvyššího soudu je takové ujednání platné a vyvolá zamýšlené účinky, neboť jak odůvodnil Nejvyšší soud, listina (smlouva) v sobě může zahrnovat i vícero právních jednání (smluv), přičemž ničemu nebrání, aby si smluvní strany takové právní následky ujednaly (viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 16. 2. 2023, sp. zn. 27 Cdo 1858/2022).
Doporučuji však zachovat při sjednání takového ujednání určitou míru opatrnosti, zejména v případě budoucí smlouvy o převodu nemovitosti (kupní smlouvy), neboť by příslušný katastrální úřad nemusel právo na základě takové vkladové listiny zapsat.
# Právní kancelář se specializací na smlouvy a obchodní právo | Zlín, Uherské Hradiště, Praha.