IT právo | V oblasti informačních technologií se stalo standardem uzavírat různé podoby smlouvy o vývoji SW.
V praxi se lze setkat s rámcovou smlouvou, smlouvou o dílo, smlouvou o spolupráci či obdobným v zákoně nepojmenovaným smluvním typem.
Přestože jsou uvedené typy v základu velmi podobné, smluvní strany by měly dbát ohled na to, co je skutečným předmětem plnění, resp. požadovaným výsledkem.
V případě programování či vývoje totiž nemusí k předvídanému výsledku vůbec dojít, a tedy smlouva o dílo jen stěží najde své opodstatnění.
Naopak smlouva o spolupráci může být velmi riziková z hlediska posouzení vztahu mezi subjekty jakožto zastřeného pracovněprávního vztahu. V takovém případě se smluvní strany vystavují riziku postihu ze strany orgánů veřejné moci z důvodu tzv. švarcsystému.
Pokud se přitom strany rozhodnou uzavřít smlouvu o vývoji, měly by důkladně zvážit, jestli vývoj bude koncipován agilní metodou či metodou waterfall.
V neposlední řadě se lze setkat se špatnou úpravou autorských práv a licence, neboť autorskoprávní ochrana programu vyvíjeného na objednávku je speciálně upravená v autorském zákoně.
Potřebujete právní službu v oblasti it práva a smlouvy o vývoji software? Rád Vám pomůžu.
Advokátní kancelář se specializací na it právo a autorské právo. | Praha, Zlín, online.