Obzvlášť ve stavebnictví při uzavírání smlouvy o dílo je velmi často využívána společnost (dříve sdružení).
Společnost vzniká, pokud se společníci zaváží sdružit za společným účelem.
Takovým účelem je typicky realizace rozsáhlé výstavby, kdy sám podnikatel (ať už fyzická osoba či právnická osoba) nemá kapacitu takové stavební dílo provést.
Může se jednat o nedostatek personálních kapacit, odbornosti na určité stavební práce, nebo i ekonomických prostředků.
Podstatou společnosti přitom nemusí být současně sdružení majetku. Pokud tomu tak je, vyžaduje se však k platnosti smlouvy soupis vkladů společníků jimi podepsaný.
Společníci by si měli být vědomi i toho, že o ekonomické činnosti společnosti musí být účtováno, byť se nejedná o osobu v právním slova smyslu.
Dále je vhodné si předem stanovit, jakou pozici a činnost budou jednotliví společníci společnosti po dobu plnění díla zastávat, potažmo i po splnění smlouvy o dílo.
Zpravidla je dobré určit vedoucího společníka, jako tomu bývá i v případě uchazečů o veřejnou zakázku v zadávacím řízení, který jedná za společníky společně vůči třetím osobám.
Přestože společníci v praxi nevěnují obsahu smlouvy dostatečnou pozornost, v případě dlouhotrvající výstavby můžou mezi nimi snadno vzniknout spory. Ať už se jedná o plnění jako takové, průběžné financování, postup ve vzájemné součinnosti, nebo o úhrady případných smluvních pokuty či náhradu škody.
Společníci by si přitom měli správně nastavit i postup v případě reklamace objednatele po provedení díla a vypořádání vzájemných práv a povinností, zejména v souvislosti s vklady do společnosti.
Závěrem lze uvést, že právě v případě veřejných zakázek je forma společnost velmi často uplatňovanou formou pro společné plnění rozsáhlé výstavby zadávané režimu zákona o veřejných zakázkách.
Potřebujete-li tak právní službu týkající se smlouvy o společnosti (sdružení), smlouvy o dílo nebo veřejné zakázky, rád Vám pomůžu.
# Advokát se specializací na smlouvu o dílo a stavební právo | Zlín, Praha, Brno, online.