Právo nemovitosti | Nezřídka se stane, že vlastník pozemku nemá zajištěn ke své nemovitosti přístup (příjezd) z veřejné komunikace, a tuto nemůže z toho důvodu řádně užívat.
Pakliže není vůle na straně sousedního vlastníka, který takové spojení s veřejnou cestou má, zřídit druhému vlastníkovi věcné břemeno (služebnost), nezbývá než zvážit zřízení této služebnosti soudem.
Právním institutem sloužícím k zajištění přístupu či příjezdu na pozemek vlastníka soudní cestou je zřízení práva nezbytné cesty.
Občanský zákoník stanoví ovšem poměrně přísné podmínky pro to, kdy lze právo nezbytné cesty zřídit, přičemž v této souvislosti existuje již i poměrně bohatá judikatura z uplynulé doby.
V jednom z nedávných rozhodnutí Nejvyšší soud ČR kupř. uvedl, že soud musí vzít v případě rozhodování o žalobě o řízení nezbytné cesty v potaz, jestli mu sousední vlastník nenabízí zajištění přístupu na základě obligační smlouvy (viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 28. 2. 2023, spis. zn. 22 Cdo 1936/2022).
Jinými slovy lze usuzovat, že žalobce by se měl před podáním žaloby nejprve pokusit o založení svého oprávnění přístupu na svůj pozemek vždy nejprve dohodou, než okamžitě přistupovat k uložení této povinnosti soudní cestou sousednímu vlastníku. Bude pak otázkou, jestli by obligační oprávnění oproti věcněprávnímu bylo pro daný případ dostačující, a vedlo by k případnému zamítnutí žaloby.
# Advokát se specializací na nemovitosti a smlouvy | Zlín, Praha, online.